21 sayısı beslenme alışkanlıklarını kazanma açısından oldukça önem arzeder. Yeni alışkanlıklar kazanmak ve eski alışkanlıkları bırakmak hiç kolay değildir ve önemli bir süre alır. Uzmanlar özellikle bilinçaltında yer eden şeylerin bu konuda önemli bir yer teşkil ettiğini belirtmektedir. Farklı dinler ve kültürel bazı faaliyetler içinde 21 günlük kürler uygulanmakta ve vücut reaksiyonu ölçülmektedir. Karaciğerin kendini yenilemesi gereken sürenin bile 21 gün olduğu ve 21 günlük sadece su ile tutulan oruç kürlerinin insanların iyileşmesinde etkili bir yol olduğu gibi örnekler verilebilmektedir. Bunun diyet olarak uyarlanmış hali ise 21 günlük diyetler olarak geçmekte, her 21 günde 1 yeni bir beslenme programı oluşturularak bireyin sağlıklı kilo aralığına inmesi amaçlanmakta ve beraberinde de mevcut var olan sağlık problemleri ile ilgili bir gerilme amaçlanmaktadır.

Beslenme alışkanlıklarını değiştirmek için kullandığımız 21 gün kuralı beraberinde çevresel faktörlerin de değişmesiyle birlikte bireyin hayatında kalıcı bazı değişikliklerin olmasını sağlamaktadır. Peki 21 gün boyunca neler mi yapıyoruz? Öncelikle bireyin eski beslenme alışkanlıkları ile ilgili detaylı bir öykü alınmalı ve yanlışlar birlikte tespit edilerek nasıl bir değişim yaratılması gerektiği planlanmalıdır. Ardından ilk 21 günlük süre için planlanan en önemli değişimler ile başlangıç yapılmalıdır. Çok tatlı tüketen bir kişinin şeker bağımlılığı olduğu farz edildiğinde 21 gün süre ile şeker içeriğinde barındıran meyve, bakliyat, alkol, tahıllar vb. Besin grupları tüketilmemesi sağlanılarak aslında bir nevi şekersiz bir beslenme programı oluşturarak hastanın şeker duyusunun farklılaşması sağlanmakta ve sonrasında ise minik tadımlar ile şeker içeriği düşük olan meyvenin bile bu bireylerde tatlı istediğini bastırdığı görülmektedir. Baklava yerine yenen bir elmanın bireyde aynı hazzı uyandırabilmesi zaten diyetin sonucu ile ilgili bilgi vermektedir. Doğal beslenmeye geçmek beraberinde kimyasallardan uzaklaşmak, kafein tüketimini sıfırlamak gibi değişimleri 21 gün süre ile uygulayan kişi karaciğerinin detoksifikasyonuna destek vermekte hatta bu fonksiyonel bazı bozukluklar devam ediyorsa bunlarda belirli miktarda gerileme ve hücre yenilenmesi gözlemlenmektedir. Mucize tabi ki aramıyoruz.

Ancak vücudumuzun zaman zaman mucize gibi değişimler içerisine girebildiğini görmek insani mutlu ediyor. Diyette uyguladığımız bu 21 gün kuralını aynı zamanda mutluluğu kazanmak sizi rahatsız eden davranışlarınıza son vermek amaçlı veya yeni bir disiplin etmek için de kullanmak mümkün. Stresle baş etmede, bir egzersiz programına başlangıç yapma aşamasında bireyin edinmek istediği alışkanlığı düzenli olarak 21 gün yapması, yeni bir alışkanlık kazanmasına dolayısıyla destek olacaktır. Su içmiyor olmak böbreklerin çalışmasını engellediği için bireyin sağlığı konusunda olumsuz bir durumdur. Su içme alışkanlığını yeniden kazanmak için 21 gün süre ile 2 litre suyun düzenli tüketilmesini sağlayan kişi 21. gün sonunda otomatik olarak su içme eğiliminin artığını gözlemlemekte ve buna bağlı olarak da yeni alışkanlık tekrardan kazanılmış oluyor. Tabi bu yeni alışkanlıklar bi anda kazanılmıyor veya bir anda bırakılmıyor, ancak bilinçaltında yer edinen bazı bilgilerin kaybolması için bu kadarlık bir süre çoğu kişi için yeterli geliyor. Diyette 21 gün kuralını uygulamak danışanlarımın hepsi için hedefe doğru ilerleme konusunda oldukça ise yaradı ve bu sebeple 3 haftalık program uygulayan kişi sayısı artmış oldu. 21 gün süre ile belirli bir program uygulandığında zaten sonuç almamak mümkün değil desem gerçekten doğru olur.

Uygulanan programın kişi üzerinde etkisi ise oldukça uzun sürüyor ve zaten devamı geliyor. Önemli olan tek şey motivasyonu arttırmak ve bu motivasyonun program sonuna kadar yüksek seviyede kalması sağlanılmaktadır. Bu noktada ara ara yapılacak kontroller, ödül ve ceza sistemleri bizi her zaman motive etmekte ve hedef doğrultusunda çalışmaya destek olmaktadır. Yapılacak şeyler aslında oldukça basit; öncelikli olarak problemin farkına varmak gerekiyor, ardında problem için çözüm önerisi getirmek gerekiyor, hemen sonrasını çözüm için yapılması gerekenler aşama aşama planlanıyor ve bu plan dahilinde artık adım adım aktive olunuyor. Olmazsa olmaz dediğimiz tek şey sürenin planlanması. 21 gün süre ile planlamayı yapmak ve bunun devam etmesini sağlamak. Kendi uyguladığım diyetlerde de hep değişimi görmek için 21 gün süre ile beklemeyi tercih ediyor. Bu diyetin geçici sonucundan beni uzaklaştırıyor ve gerçek reel bir sonuç elde etmeme destek oluyor. Özellikle yeni bir detoks programı uyguladığımda sonucun etkisini görebilmek için yapılacak en önemli şey sindirim sistemini hafifletecek bir beslenme programını 21 gün süre ile uygulamak gerekiyor.

Bu uzun bir süre gibi gözükse de vücutta tespit edemediğimiz birçok hastalığın gerilemesi, bağışıklığın kuvvetlenmesi gibi yararlar sağlarken aynı zamanda da cildin güzelleşmesi ve kanser hücrelerinin çoğalmasının yavaşlaması hedefleniyor. Sağlık için yapılan bu kadarcık kısa bir dönemin aslında vücudumuza yararı tahmin ettiğimizden çok gerçekten. Özellikle bahar dönmelerinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonları azaltmak hatta yok etmek için 21 gün süre ile detoks yapmanızı önerebilirim. Bu size özellikle bu dönemlerde yaşadığınız yoğun alerjik reaksiyonların azalmasını zamanla ise kaybolması konusunda destek olacaktır. Ancak unutulmamalıdır aynı şekilde kötü bir davranışta aynı şekilde 21 gün içinde alışkanlık haline gelebilmektedir. Hiç kahve içmeyen bir kişi her gün 1 kahve içerek 21 günü tamamladığında otomatik olarak 21. günün sonunda vücudun kahve içme isteği içinde olması gayet doğaldır.

Aynı şey alkol içinde geçerlidir. Bu nedenle dikkatli olmakta ciddi yarar var. Şimdi sizde bir deneme yapmak ister misiniz? Bir düşünün bakalım ev sevmediğiniz kurtulmak istediğiniz alışkanlığınız ne ve 21 gün boyunca uzak kalınca ne olacak. Şimdi durumu bir gözden geçirelim ve ardından 21 gün boyunca bu alışkanlıktan uzak duralım, sonuçları paylaşmanızı öneririm. Ardından kendinize bu alışkanlıkla ilgili minik minik ödüller verebilirsiniz, tabii bu ödüller tamamen mantık çerçevesinde ve belirli ölçü ve zamanda olmalı ki amacımıza ulaşalım. Diğer türlü 21 günün sonunda tekrardan eski alışkanlığımız konusunda sürekli çevreden uyarılar almaya devam edeceksek ve kendimizi motive etmeyeceksek hiç bir anlamı kalmayacaktır. Kilo vermek isteyenler için önemli olan bu 21 gün kuralını ne zaman uygulamak istersiniz, önce birlikte ona karar verelim, ardından ölçümlerimizi yapalım ve hemen sonrasında programa başlangıç yapalım. 21 günün sonunda herkesin kendi için belirlediği hedefe ulaşması tabi ki mümkün, bende bu süreçte size destek vermeye, programın başlangıcı ve gidişatı ile ilgili olarak sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Önemli olan karar vermek ve uygun zaman dilimini seçmek. Şimdiden heyecanlı mısınız? Yaz döneminde diyet yapmak her ne kadar zor olsa da aslında bir yönden de sağlık için bir şeyler yapmak için en doğru zamanlardan biri. Taşıdığımız fazla kilolar özellikle yaz döneminde bize her zamankine göre daha fazla ağırlık yapmakta ve sağlık problemleri yaşama riskini arttırmaktadır. Kalp ve damar rahatsızlıkları, tansiyon, diyabet gibi sağlık problemi metabolik sendrom dediğimiz genel bir sağlık probleminin varlığını işaret etmekte ve böyle bor rahatsızlıktan kurtulmak için alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerekmektedir. 21 gün böyle bir değişime başlangıç yapmanın ilk adımı olsa da sonuçları görmek için oldukça yeterli bir zamandır.