Son dönemlerin en revaçta olan diyet programlarının başında adrese teslim edilen yemek paketleri geliyor. Peki adrese teslim diyet yemek nedir? İsterseniz ilk olarak neden adrese teslim diyet yemeklerine ihtiyaç olunuyor onu bir gözden geçirelim. Paket satın alırken nelere dikkat etmek lazım bunları inceledik. Öncelikle adrese teslim diyet yemek servisi ortaya çıkaran sebepleri incelemekte fayda var. Günümüzde sağlıklı ve düzenli beslenmeye verilen önem giderek artıyor. İnsanlar artık sağlıklı beslenme konusunda daha bilinçli olmalarına rağmen, hızlı şehir hayatı ve yoğun iş temposu yüzünden beslenmelerine  dikkat edemiyor. Malesef hareket edemiyor  ve düzensiz beslenmek zorunda kalıyoruz.

Ofiste veya evde zaman tasarrufu sağlamak adına dışarıdan yemek siparişi vermeyi tercih etmek sağlıksız bir ‘fast-food’ döngüsünü beraberinde getiriyor. Hatta bu iş yoğunluğu ve yüksek tempo  yüzünden bir diyetisyene danışmayı düşünsek verilen diyet listelerini uygulamak ve listede yazılanları hazırlamak bile oldukça güç hale geldi. Tüm bu problemlerden yola çıkılarak ortaya çözüm odaklı ’eve teslim diyet yemek’ hizmetleri çıktı. Peki nedir bu eve teslim diyet yemek hizmeti ?  Sizin hiçbir şey düşünmenize gerek kalmadan, her şeyi onlar  sizin için yapıyorlar ! Zaman probleminiz, düzensizlik, sağlıksız beslenme ve yorgunluk problemleriniz çözülmüş oluyor ve size sadece daha sağlıklı, verimli ve fit olmak kalıyor. İşleyiş genelde sizi tanımalarını sağlayan bir form doldurmanızla ve vücut analizi yaptırmanızla başlıyor. Yaşam tarzınız, mesleğiniz, beslenme ve egzersiz alışkanlıklarınız ile ilgili soruları cevapladığınız bu form inceleniyor. Verilen cevaplara uygun olarak vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak ölçüde, yaşam tarzınıza uygun, standartlardan uzak sağlıklı bir menü oluşturuluyor.

Bu menüler tamamen kişiye özel, kalori ve besin değerleri size göre hazırlanmış oluyor ve kapınıza kadar taze bir şekilde ulaşıyor. Üstelik zevkinize ve ihtiyacınıza uygun olarak çeşitlendirilmiş birçok menü seçeneği de mevcut. Kilo vermek isteyenler, kas yapımını artırıp fit olmak isteyenler, sporcular, vejeteryanlar ve ofis çalışanları için ayrı ayrı düşünülmüş paketlerden size uygun olanı tercih edip en kolay ve lezzetli yoldan sağlıklı beslenmenin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Değişebilmekle birlikte, genellikle günlük paket üç adet ana öğün ve iki adet ara öğünden oluşuyor. Bu da metabolizmanızı sürekli olarak canlı tutmanıza ve açlık krizleri yaşamamanıza olanak sağlıyor. Menülerde makro besin öğeleri olarak; protein, sağlıklı yağlar ve sağlıklı karbonhidratlar, mikro besin öğeleri olarak; günlük alınması gereken vitamin ve mineraller karşılanıyor ve bunun yanı sıra besinlerin fonksiyonel özelliklerine dikkat edilerek antioksidan, kansere karşı koruyucu, kalp koruyucu, kan şekerini düzenleyici, enerji verici  vb. birçok besin yer alıyor.

Ayrıca yemekler tamamen doğal malzemelerle hazırlanarak sofranıza geliyor ve hiçbir katkı maddesi içermiyor. Sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanıyor; kızartma, ateşe yakın pişirme gibi sağlıksız yöntemler yüzünden besin değeri kaybı oluşmuyor. Peki ben tatlı yiyebilecek miyim ? Diye soruyorsanız ise cevabı çok basit ‘hem de en sağlıklısından’. Şekersiz, unsuz, katkı maddesiz fit tatlılar ara öğünlerde gözünüzü ve midenizi doyuruyor olacak. Hayatınızı kolaylaştıran ve aynı zamanda sağlığınızı koruyan bu hizmeti vakit kaybetmeden denemelisiniz.  Bu doğrultudan diyet mutfağında uzman şeflerimle birlikte mi 21 günün gizemini kendinize soruyorsunuz? Merak etmeyin yalnız değilsiniz. 21 gün; artık davranış haline gelmiş alışkanlıklarımızı terk etmek istediğimizde özellikle de beynimizin ihtiyaç duyduğu süredir. Yani özetle beynimizin kendini yeniden programlamak için 21 günlük bir süreye ihtiyacı vardır.

Kuantum, Newton gibi fizikten beslenen herkesin, kısaca bilim insanlarının da desteklediği “21 gün kuralı” bir hurafe değil gerçektir. Kişi böylece kendine istediği alanda yeniden format atabilme yeteneğine sahip olabilir. Önemli olan sadece beyninizi buna hazırlamak ve karar vermektir. Siz bir şeye karar verdiğinizde vücudunuz da buna göre tepkiler verir ve şekillendirir. Bu yüzden lütfen “yapamam” kelimesini hayatınızdan çıkarın. Yapabilirsiniz! Tek yapmanız gereken vücudunuzun verdiğiniz kararlara adapte olmasına izin vermek ve bunun için bir süre tanımaktır. Hem artık biliyorsunuz ki bunun bilimsel süresi 21 gün’dür. Biz 21 gün kuralını “21DAYDIETS EKİBİ” olarak diyet yaparken kullanmayı tercih ettik ve yaşamınızdaki değişimi görmenizi istedik. Rafine şekersiz, koruyucu katkı maddeleri olmadan, mümkün olduğunca doğal ve iyi tarım ürünleri ile oluşturduğumuz 6 farklı menü konseptimizle sağlık dolu günlerinizin olmasını diliyoruz. Adrese teslim edilmesi İstanbul gibi büyük şehirlerde oldukça zor ve maliyetli bir dağıtım şekli olsa da diyet yapan kişiler için oldukça bu işi kolay hale getiriyor.

Böyle bir beslenme programından destek aldıktan sonra ise sonrasında yeni bir liste ile diyet yapmak birazcık zor geliyor danışanlarıma. Benim önerim diyet listesi ile yemek paketlerini birlikte götürmek ve özellikle diyet yemek paketlerinin bitmesine yakın gönderim sıklığını azaltarak bir şekilde normal diyet listelerine yani kendi beslenme düzenimize yavaş yavaş adapte olmak. Dışarıda yemek yeme alışkanlığı yoğun olan kişilerde bu biraz zor olsa da belkide evde yemek yeme alışkanlığını artırmak daha doğru olabilir tam da bu noktada. Aslında sağlıklı yemeklere en kolay pratik ve ucuz bir şekilde evde yemek yaparak ulaşıyoruz. Tabi vakit darlığı olanlar yada yemek yaparken kendini mutsuz hissedenler için ise en kolay sistem tabi ki adrese teslim edilen yemek paketleri. Bu yemek paketlerinin siparişini geçerken sorulması gereken en önemli soru, servise yapan şirketin danışmanlık aldığı bir diyetisyeninin olması veya olmaması. Sağlığı ön planda tutan bu programların bir diyetisyen kontrolü olmadan gönderilmesi sağlık açısından oldukça büyük problemlere yol açabiliyor. Ben hizmet verdiğim yemek paket programlarını oluştururken sipariş geçilmeden önce mutlaka danışanlarımın sağlık ve beslenme öykülerini dinliyor ve bu doğrultuda hangi beslenme paketi uygun ise bu doğrultuda kendilerini yönlendirmeye çalışıyorum. Ofiste yapmış olduğum görüşmeler ile ölçüm sonuçlarını detaylı bir şekilde değerlendirerek aslında almış oldukları yemek paketlerinin onlar için uygun bir program olup olmadığını görmüş oluyoruz. Uygun bir program olmadığı durumda genelde yağ kaybının olmadığını, kilo kaybının tahmin edilenden daha fazla veya daha az olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Böyle bir durumda yapılması gereken şey hiç vakit kaybetmeden yeni bir beslenme programına gerekli ise geçmek ancak öncesinde ise bireyin aldığı yemek paketini doğru bir şekilde uygulayıp uygulamadığından da emin olmak. Böyle bir beslenme programından destek alındığında sorgulanması gereken diğer bir konu ise tabi ki fiyatlandırma. Fiyatlandırmanın düşük olduğu yemek paketlerinde maliyet kısılmak adına kullanılan yağların kalitesi düşmekte bu ve buna benzer değişimler ile fiyatlar aşağıya çekilmektedir. Bu doğrultuda size fiyat olan çok makul görünen yemek paketleri için lütfen paketlerin güvenli olup olmayacağı sorusunu kendinize sorun. Yemek paketleri peki sadece kilo vermeye mi yönelik derseniz tabi ki hayır derim. Aslında bir amacımızda kilo kontrolü ile birlikte kilo almak isteyenlere detoks yapmak isteyenlere kas kütlesini artırmak isteyenlere destek olmak. Yemek paketleri içinde farklılığımızı ortaya koyduğumuz yer bu şirketin bir diyetisyen tarafından açılması ve beraberinde diyet mutfağında deneyimli bir şef tarafından da yemeklerin hazırlanıyor olmasıdır.