Kuresel isinmanin uzun vadede yol acacagi felaketlerden hepimiz haberdariz. Ancak bir de günlük yasamimizi tehdit eden boyutlari var. Karbon yakitlar maksimum olcude kullanildiginda atmosferde sera gazi salimi artıyor. Isidaki ufacık degisimler her bahar bitki ve agaclarin daha erken çiçeklenmesine, dolayisiyla polen sacmasina yol aciyor; sonbaharda ise bitkiler gec oluyor ve polen sezonu uzuyor. Bu da alerjik hastaliklara ve astıma davetiye cikariyor. Bu tur hastaliklardan korunmanin doğal ve tkili yöntemleri var ? Elbette. Iste yapmaniz ve yapmamiz gerekenler..

SABAH EGZERSIZ YAPMAYIN

Acik havada egzersiz yapmaktan hoslananlardansiniz, sabah ve ogle saatlerinden kacinin. Bitkiler ve ağaçlar gun doğarken polen salmaya baslar; sabahin gec saaatleri ve oglen polen seviyesi zirveye ulaşır. Alerjik hastaliklardan mustarip olanlarin egzersiz için ogleden sonralari yada aksam saatlerini tercih etmelerini öneriyorum.

BAGISIKLIGINI YUKSELTEN YIYECEKLER TUKETIN

Bahar alerjisi ile besin alerjisi birbirinden ayri konular olmakla birlikte vücudun tum alerjilere karsi savunma sistemini geliştirmesinin tek bir yolu mevcuttur. O da beslenmesine onem vermesi yani toksin içeriği yüksek olabilecek yiyeceklerden uzaklaşıp, antioksidan içeriği yüksek besin gruplarini duzenli olarak vücuduna almasi ile mumkundur. Alerjik reaksiyonlar vermeye basladiysaniz beslenmenizi bir gözden geçirme de yarar var.

BURNUNUZU TEMIZ TUTUN

Burun temizleme kiti kullanmak, burnunuzun mukustan arinmasini ve burun yoluyla ortaya cikan alerji belirtilerinin hafiflemesini sağlar. Evde hazirlayabileceginiz bir karisim ile de sinüs temizliği yapabilirsiniz. 250 gramlik ilik suya yârim cay kasigi tuz ve bir tutam karbonat karistirin. Sadece mukus değil, bakterileri ve geniz akintilarini temizlemenizde de cok faydali olduğunu göreceksiniz.

SU ICIN

Alerjılerın bireyler üzerinde en cok ortaya ciktigi donemler vücudun detoksifikasyonu tam olarak yapamadigi donemlerdir. Boyle bir donemden geçtiğinize inaniyorsaniz günlük içtiğiniz su miktarini kontrol etmekte yarar var. Kis dönemlerinde kg basina 25-30 cc; yaz dönemlerinde ise kg basina 30-35 cc kadar su tüketmeyi öneriyoruz. Alerjinizin bir anda kesilmesini sağlamasa da zaman içinde şiddetini daha az hissetmenizi saglayacağı kesin.

DOGAL TEMIZLEYICILER KULLANIN

Temizlik kadar nasıl yaptığınızda önemli. Kimyasal bazli temizlik maddeleri kullanmak alerjinizi azdırır ve alerji belirtilerini tetikler. Karbonat ya da sirke gibi doğal bazlı temizlik maddeleri kullanmaya çalışın.